Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66, 7424842

Uczniowie poznawali uroki Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie może są i niskie ale nikt nie może powiedzieć, że nie mają uroku i są pozbawione atrakcji. Przekonali się o tym uczniowie klas IV – VI, którzy pod opieką swoich wychowawczyń: Teresy Przygody, Anny Suchty i Anny Skawskiej udali się na trzydniową wycieczkę (16 – 18. 05.  2017) w tamten region. Atrakcji nie brakowało. Było zwiedzanie, aktywność fizyczna, nauka poprzez doświadczenie i dużo wspólnej zabawy.

Wycieczka miała różnorodny program. Przede wszystkim spacery po górach i podziwianie ich piękna. Kondycja fizyczna i humory dopisały, więc nawet Łysica (622 m.) i gołoborza zostały zdobyte. Zamek w Chęcinach – związany z rodem Piastów też został zaliczony. Niezwykłe przeżycia czekały na uczniów w Kieleckim Parku Technologicznym. Tu mogły zanurzyć się w świat nauki i eksperymentów. Cała wystawa jest utrzymana w klimacie starej fabryki, do której prowadzą tajemnicze drzwi. Ekspozycja składa się z 28 interaktywnych stanowisk, które pozwalają na przeprowadzanie samodzielnych eksperymentów związanych z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii. Największe z urządzeń, to kołowrót górniczy, który ma ponad 2,5 metra średnicy, waży około pół tony i jest połączony z dwoma innymi stanowiskami eksperymentalnymi.  Okazale wygląda także śruba Archimedesa  połączona z kołowrotkiem.  Można zobaczyć, jak powstaje wir wodny w rzece, poznać  jego siłę i doświadczyć, jak może być groźny. Bardzo ciekawymi urządzeniami są też zapory wodne. Z małej rzeczki można zrobić pokaźnych rozmiarów zbiornik retencyjny.

Drugiego dnia Park Rozrywki i Miniatur „Sabat”  Krajno u stóp Łysicy.  Tu dzieci obejrzały najsłynniejsze budowle z całego świata. Były więc na Placu Św. Piotra w Rzymie, przed piramidą Cheopsa w Egipcie czy Białym Domem w Waszyngtonie.  A potem zabawy w miasteczku rozrywki, kino 6D i park linowy. Atrakcje dopełniło zwiedzanie podziemnej  trasy turystycznej w kieleckim rezerwacie Kadzielnia, która przeprowadziła naszych śmiałków przez trzy jaskinie: Odkrywców, Prochownię i Szczelinę.

Trasa liczy sobie zaledwie 130 metrów, ale to wystarczyło, by poczuć na sobie skalny oddech wapiennych ścian, pod stopami wyczuć kamienie i przyjrzeć się wyszukanym naciekom skalnym. Potem jeszcze spacer do amfiteatru Kadzielnia i podziwianie piękna rezerwatu. Dzień zakończył się spacerem po Kielcach Aleją Sław. W alei umieszczane są rzeźby ludzi kultury XX w. Znajdują się tutaj miedzy innymi popiersia: muzyka i kompozytora Georga Gershwina, tancerki Galiny Ułanowej czy  piosenkarza, kompozytora i poety Marka Grechuty, Trzeciego dnia zdobyliśmy najwyższy szczyt gór-Łysicę, przeszliśmy się po gołoborzach i przywitaliśmy  z najstarszym dębem w Polsce – Bartkiem. Puszcza Jodłowa – opisana przez Stefana  Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza na każdym uczestniku zrobiła duże wrażenie i uczniowie powrócą tu jeszcze nie raz. Bo trudno tu nie wrócić.

Więcej zdjęć na naszej stronie w serwisie Facebook

Galeria zdjęć