Rowerowy Rajd Pamięci

Mimo niesprzyjającej pogody grupa uczniów naszej szkoły, nauczycieli i przedstawicieli Stowarzyszenia Wspólna przyszłość wyruszyła rowerami w sobotę 28 X 2017 szlakiem Miejsc Pamięci znajdujących się w okolicach Leszczydołu – Nowin. Zbliża się Święto Zmarłych i kolejna  rocznica odzyskania niepodległości, a wiec czas, kiedy szczególnie powinniśmy pamiętać  i odwiedzać takie właśnie miejsca. A tych w naszej okolicy nie brakuje.

Wiatr wiał, deszcz padał, a my mimo to zrealizowaliśmy swój plan w 100 %. Zaopatrzeni w grabki, worki na śmieci, z kwiatami i zniczami odwiedzaliśmy kolejne Miejsca Pamięci. Zaczęliśmy od pomnika przy drodze do Dalekiego Tartak. To tu spoczywa kilkunastu mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy w czasie II wojny światowej zostali rozstrzelani przez Niemców i zakopani w bezimiennych grobach. Po wielu latach doczekali się pomnika i odzyskali swoje nazwiska. To członkowie AK. Przy ulicy Akacjowej znajduje się samotny grób mieszkańca Leszczydołu – Nowin. Został zabrany w nocy z domu i rozstrzelany przez Niemców. Prawdopodobnie był członkiem oddziału leśnych żołnierzy. Przy ulicy Zacisze idąc w stronę Leszczydołu Pustek  znajduje się duży ziemny kopiec o wymiarach 9 na 6 m., otoczony rowem i obsadzony dębami, kryjący żołnierzy z I wojny światowej przywiezionych z okolicznych bitew i potyczek. Narodowość i liczba pochowanych żołnierzy nieznana. Grób odrestaurowało stowarzyszenie we współpracy z Nadleśnictwem Wyszków. Znalezione metalowe pamiątki(w posiadaniu stowarzyszenia) świadczą o tym właśnie  okresie. Wszędzie postawiliśmy kwiaty(zakupione przez stowarzyszenie), zapaliliśmy znicze,  pomodliliśmy się i porozmawialiśmy o tamtych wydarzeniach. Ciekawe informacje przekazał uczniom Artur Gałązka prezes stowarzyszenia, pasjonat historii, mieszkaniec naszej miejscowości. W ten sposób oddaliśmy hołd tym znanym i tym bezimiennym bohaterom, niekoniecznie nowińskiej ziemi.

Organizatorami rajdu była Szkoła Podstawowa w Leszczydole – Nowinach (Anna Suchta – opiekun samorządu uczniowskiego i Teresa Przygoda – nauczyciel historii) oraz Stowarzyszenie „Wspólna Przyszłość” na czele z prezesem Arturem Gałązką. To już kolejna akcja zorganizowana wspólnie przez szkołę i stowarzyszenie.