Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66

W Kuźni kurpiowskiej w Pniewie

W Kuźni kurpiowskiej w Pniewie

15 grudnia 2017 roku klasy II, V i  VI pod opieką swoich pań: J. Karaśkiewicz, T. Przygody i A. Skawskiej  odwiedziły miejsce szczególne – Kuźnię kurpiowską w Pniewie. Tu czas się zatrzymał. Dzięki p. Halinie Witkowskiej dzieci poznały dawne tradycje bożonarodzeniowe. Piekły ciasteczka, zwiedziły wnętrze dawnej wiejskiej chałupy i własnoręcznie wykonały ozdoby na choinkę. Poznały informacje o życiu Kurpi Białych, mieszkańców terenów na których mieszkają.

Pod okiem pań dzieci upiekły pyszne tradycyjne pierniczki, które potem wspólnie skonsumowały. Miały też okazję spróbować chleba ze smalcem i kwaszonym ogórkiem oraz ciasta drożdżowego. Trzeba przyznać, że smakowało im wybornie. Apetyt dopisywał.

Pod okiem pani Witkowskiej i przy jej pomocy wykonały ozdoby na choinkę, tak jak robiły przed świętami ich prababcie. Ta żmudna praca opłaciła się, a wykonane ozdoby zabrały na choinki w swoich domach. Część dzieci zakupiła gotowe już ozdoby wykonane przez twórczynie ludowe z naszego regionu. Bardzo interesowały się wnętrzem chałupy, zadawały dużo pytań. Sporo sensacji wywołała dawna szkolna ławka z drewnianym piórnikiem i miejscem na kałamarz z atramentem. To była bardzo ciekawa lekcja tradycji, która przybliżyła uczniom przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, jakże inne niż teraz.