Pokaz historyczny „Ku niepodległej”

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum aktywnie włączają się w zadania realizowane przez naszą szkołę w 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  Tym razem mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii upamiętniającej dążenia niepodległościowe Polaków. Odbyła się ona 6. marca 2018 r. Przedstawiła ją Grupa Artystyczna Rekonstrukto z Lublina. Nad przygotowaniem i sprawnym przebiegiem pokazu czuwała nauczycielka historii p. Teresa Przygoda.

„- Kto ty jesteś? - Polak mały.
- Jaki znak twój? - Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz? - Między swemi.
- W jakim kraju? - W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia? - Mą ojczyzną………”

Władysław Bełza

Członkowie grupy opowiedzieli uczniom  o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę w jakże trudnym dla Polski okresie zaborów, i jak swoją Ojczyznę odzyskali. Przedstawili rolę i legendę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego legionów. Historyczna opowieść o czasach powstań narodowych z XIX wieku i działań niepodległościowych z okresu I wojny światowej wzbogacona była strojami z epoki – szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich J. Piłsudskiego oraz pokazem replik broni używanych przez powstańców i żołnierzy z I wojny światowej. Barwna opowieść przeplatana była scenkami dramowymi związanymi z konkretnym wydarzeniem. Uczniowie przez kilka minut mogli stoczyć ułański pojedynek, wcielić się w kosyniera czy szwoleżera, obejrzeć broń, a nawet być wojennym sanitariuszem czy rannym. Chętnie zgłaszali się do poszczególnych zadań, a na zakończenie wszyscy oglądali z bliska repliki broni i strojów.  Najwięcej entuzjazmu spotkanie wyzwoliło wśród młodszych uczniów. Taka żywa lekcja historii na pewno utrwali się w pamięci i będzie akcentem hołdu dla obchodów 100. rocznicy  niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej.