W hołdzie mieszkańcom Nowin poległym za Ojczyznę

19 maja 2019 roku dyrektor Krzysztof Ochmański, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły  z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystej Mszy świętej w kościele p.w. Chrystusa Sługi w Leszczydole – Nowinach.

Organizatorami spotkania byli : Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa – Wschód z prezesem Mirosławem Widlickim i Szkoła Podstawowa w Leszczydole – Nowinach. Odbył się Apel Poległych, p. dyrektor  i uczniowie oraz rodziny poległych i zaproszeni goście złożyli kwiaty przed tablicąPod kierunkiem pań : Teresy Przygody i Elżbiety Stokarskiej uczniowie przygotowali część artystyczną.

Jest to coroczna msza  za ojczyznę w intencji bohaterów ziemi wyszkowskiej uwiecznionych na tablicy w naszym kościele walczących podczas II wojny światowej o odzyskanie i utrzymanie niepodległości Polski, a szczególnie  żołnierzy AK Obwodu  „Rajski Ptak”, formacji działającej na tym terenie.

Mszę świętą  odprawił wywodzący się z naszej wioski ks. Jerzy Błaszczak z ks. proboszczem Sławomirem Idźkowskim. Montaż słowno – muzyczny przedstawili uczniowie z klasy VIII i III gimnazjum: Agata Idzkiewicz, Bartosz Durka i Wiktor Mikołajczyk, którzy czytali wiersze i teksty związane z walką o wolną ojczyznę.  Na gitarach zagrały i zaśpiewały – Zuzanna Gąsiewska, Karolina Zięba i Klaudia Balińska. Patriotyczne pieśni z czasów II wojny światowej „Biały Krzyż”, „Ojczyzno ma” , „Dziewczyna z granatem” czy „Modlitwa AK” chętnie śpiewali uczestnicy spotkania.

W ten sposób oddano hołd wszystkim poległym, szczególnie tym bezimiennym, o których tylko szumią sosnowe bory Puszczy Białej. To piękne spotkanie -  pełne zadumy i wspomnień, zakończyły długie rozmowy przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziny poległych. Była to żywa lekcja historii, nie tylko tej lokalnej. Współtworzyli ją nasi uczniowie.