Żywa lekcja historii w Fideście.

Poczet sztandarowy z klasy VI oraz kilkunastu przedstawicieli naszego gimnazjum wyjechało do Fidestu, aby wziąć udział w uroczystości upamiętniającej mord dwustu pięćdziesięciu Polaków zamordowanych w lesie w Fideście przez hitlerowców, 28 maja 1943 roku. Mord ten był jednym z najtragiczniejszych aktów terroru hitlerowskiego w Wyszkowie.

28 maja 1943 roku niemieccy żandarmi zatrzymali na moście w Wyszkowie pociąg jadący z Warszawy. Rankiem następnego dnia przewieźli schwytanych do Fidestu, rozkazali wykopać doły, a potem rozstrzelali.

Uroczystość odbyła się przy pomniku i 25 mogiłach w lesie.

W programie uroczystości znalazła się :

– prelekcja historyczna (Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku),

modlitwa,

złożenie kwiatów pod pomnikiem,

– część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Lucynowie.

W uroczystości uczestniczyły władze gminy i powiatu wyszkowskiego, kombatanci, rodziny pomordowanych i oczywiście młodzież.

Uczestnicy uroczystości oddali hołd ofiarom niemieckiego terroru.