Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach

ul. Szkolna 26

07-202 Wyszków

tel: (29) 679-14-66

Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia ciągle żywe

Otaczający nas świat jest coraz nowocześniejszy, zmieniają się przygotowania do świąt, odchodzą w zapomnienie niektóre związane z nimi tradycje. W naszej szkole staramy się, aby dzieci znały dawne tradycje, zwyczaje i symbole świąt. Nauczyciele organizują spotkania międzypokoleniowe, wigilie klasowe, stroją z dziećmi choinkę własnoręcznie przez nie wykonanymi ozdobami, upiększają klasy, a nawet pieką pierniki.  Tak było i w tym roku.

Uczniowie klasy VI zaprosili na świąteczne spotkanie – 18 XII 2017 r.- swoje babcie. Zasiedli z nimi przy pięknie nakrytym wigilijnym stole, przełamali się opłatkiem i skosztowali tradycyjnych wigilijnych potraw przygotowanych przez babcie. Na stole nie zabrakło siana i  talerza dla niespodziewanego gościa. Spotkanie rozpoczęło czytanie Pisma Świętego. Babcie opowiedziały o dawnych przygotowaniach do świąt, o potrawach, symbolice. Uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, a potem przy blasku choinki wspólnie śpiewano kolędy.

Klasa III szkoły podstawowej i członkowie samorządu uczniowskiego  upiekli i udekorowali tradycyjne pierniczki. Dzieci z klas młodszych  pod okiem swoich  pań  wykonały ozdoby świąteczne. W klasach słuchano kolęd i rozmawiano o świątecznych  tradycjach. W naszej szkole tradycje są ciągle żywe i dzieci wiedzą, jak to za czasów ich przodków bywało, i te piękne tradycje kultywują w szkole i w domu.

Pliki do pobrania

Galeria zdjęć